iekš Sākums, Trenažieru zāle / 2011. gada 7. jūnijs

Pulss

1

Parasti cilvēkam miera stāvoklī, no rīta pamostoties, pulss ir ap 60 vai zem 60 sitieniem minūtē. Labi trenētiem cilvēkiem– ap 50 sitieniem minūtē, bet augstas klases sportistiem tas var būt vēl lēnāks.  Jo pulss ir lēnāks miera stāvoklī, jo cilvēks var attīstīt lielāku fizisku slodzi, kad tas ir nepieciešams. Saka, ka lēnāks pulss=ilgāks mūžs. Cilvēks, kuram sirds strādā vidēji lēnāk, dzīvo ilgāk par to, kuram sirds strādā vidēji ātrāk.

Ir cilvēki, kuriem pulss ir paātrināts. Paātrināts sirdsdarbības ātrums jeb paātrināta sirdsdarbības frekvence ir sirdsdarbība miera stāvoklī ar pulsu 80 un vairāk sitieni minūtē. Tā nav traģēdija, taču uzmanība ir jāpievērš un jākonsultējas ar ārstu. Pastāv divas iespējas, lai mazinātu šo riska faktoru – palēnināt paātrinātu sirdsdarbības frekvenci veseli cilvēki var ar dinamisku fizisku slodzi un garām un ātrām pastaigām svaigā gaisā. Savukārt cilvēkiem, kuriem jau bijušas sirds slimības, piemēram, infarkts vai kuriem ir augsts asinsspiediens, ieteicams mazināt šo riska faktoru ar medikamentu palīdzību.

Pulsa aprēķināšana
Aptuvenu maksimālo pulsu var aprēķināt pēc sekojošas formulas: max pulss=220-vecums. Tātad 30 gadīgam cilvēkam maksimālais pulss ir 190. Šī formula gan nav pilnīgi precīza, it īpaši ja runājam par ļoti trenētiem vai gados vecākiem cilvēkiem, tomēr tā ir visplašāk izmantotā un aprakstītā metode.

Pulsa intensitāti treniņa laikā var izmērīt ar pirkstiem uz delnas locītavas, vai kakla artērijas –skaitot sirdspukstu skaitu 6 sekundes un pareizinot šo skaitu ar 10. Pulsu parasti var izmērīt arī uz kardiotrenažieru rokturiem.

Pulsa intensitāti treniņa laikā pret maksimālo pulsu izsaka procentos. Piemēram, ja maksimālais pulss ir 190, bet pulss kartdiotreniņa laikā ir 140, tad pulsa intensitāte treniņa laikā ir (140/190)*100=73%.

Izmantojot šo rādītāju, varam analizēt slodzes intensitāti un tās sniegto efektu. Tradicionāli tiek uzskatīts, ka:
50-60% – iesildīšanās intensitāte;
60-70% – viegla slodze, pietiekama intensitāte svara kontrolei;
70-80% – vidēja intensitāte, attīsta izturību;
80-90% – smaga intensitāte, nav ieteicams uzturēt šādu slodzi ilgāk par 10 minūtēm;
90-100% – maksimāla slodze, nav ieteicams uzturēt šādu slodzi ilgāk par 2 minūtēm.

Viena treniņa laikā efektivitātes nodrošināšanai ieteicams mainīt slodzes intensitāti – sākt ar iesildīšanos, pēc tam slodzi paaugstināt. Palielināt slodzi vairāk par 80% nav ieteicams, ja vien cilvēks nejūtas pietiekami labi, lai to darītu. Svara kontrolei un formas uzturēšanai pilnīgi pietiek ar slodzes intensitāti līdz 70-80%.

Slodzi viena treniņa laikā var mainīt ne tikai pakāpeniski no viszemākās to paaugstinot līdz vidējai vai augstai. Var to mainīt dažādi – tas palīdzēs iegūt nepieciešamo rezultātu un padarīs treniņu interesantāku.

Resurss: www.figuura.lv, www.vm.gov.lv

(Jānis Rozenbergs)
Viens no biedrības "Optimistu klubs" radītājiem. Projektu realizētājs. Fotoamatieris.

Diskusijas (1)Palasi, ko citi domā par šo rakstu!

  1. Ģirts07/06, plkst. 13:39

    Zems pulss ir aerobo sporta veidu sportistiem – kā garo distanču skrējējiem, airētājiem, slēpotājiem, peldētājiem – visiem, kas trenē izturību.

Komentē rakstu!